Biotyna inaczej witamina H bądź B7, jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Właściwości biotyny są dosyć ważne dla zdrowia i urody. Przydatna szczególnie cukrzykom ponieważ uczestniczy w przemianie materii, w tym glukozy i reguluje jej poziom we krwi. Dzięki niej, organizm prawidłowo wchłaniania witaminę C. Biotyna wpływa na wzrost i rozwój organizmu, dlatego jest istotna w diecie ciężarnych. Wspomaga funkcję tarczycy, przemianę dwutlenku węgla, razem z witaminą K bierze udział w syntezie protrombiny. Biotyna nazywana jest też witaminą piękna ponieważ pobudza wzrost włosów, chroni płytkę paznokci oraz likwiduje łojotok skóry.
Spośród innych witamin Biotyna jest szczególna ponieważ występuje nie tylko w roślinności, produkuje ją również Twoja flora bakteryjna. Zaburzenia w produkcji witaminy H mogą, więc powstać bo antybiotyko-terapii. Na odbudowę flory bakteryjnej żołądka jest tylko jedna rada, wcinaj kapustę kiszoną, ogórki kiszone i probiotyki. Innej opcji nie ma.
Skutki niedoboru
No tak najbardziej znienawidzone przez kobiety, wypadanie włosów. Żadna z nas tego nie chce, dlatego warto brać niedobór biotyny za możliwą przyczynę wypadania włosów. Największe ryzyko pojawienia się niedoboru istnieje po ciąży, długotrwałej antybiotykoterapi, z powodu podeszłego wieku, zaburzeń wchłaniania bądź regularnego ciężkiego wysiłku fizycznego.
Niedobór biotyny zdarza się dość rzadko ponieważ jest ona naturalnie wytwarzana przez nasz organizm a w mniejszej części dostarczana w diecie. Jeśli, jednak wystąpi, niesie za sobą nieprzyjemne objawy. Między innymi przebarwienia, atopie, zapalenia skóry, zapalenie spojówek, drętwienie kończyn, bóle mięśni, wysoki cholesterol, problemy z jelitami również objawy depresji. Witamina jest więc ważna, dla dobrej kondycji ciała i duszy.
Niedobór biotyny to nic fajnego. Prawidłowy wskaźnik biotyny w organizmie to weselszy i szczęśliwszy człowiek.
Nadmiar biotyny
Według badań naukowych nadmiar biotyny nie niesie za sobą niepożądanych skutków, w związku z tym suplementacja nie zaszkodzi, a może pomóc. Na przyswajanie biotyny wpływa przetworzona żywność, alkohol oraz awidyna znajdująca się w nieugotowanym białku jajka co jest raczej nie możliwe chyba, że codziennie objadasz się koglem- moglem?!
Biotyna, gdzie występuje?
Jak widzisz biotyna w Twojej diecie to super sprawa. Możesz ją znaleźć w żółtku, krabach, orzechach włoskich i ziemnych, soi, soczewicy, wątrobie, migdałach, mące sojowej, sardynkach, szpinaku, pomidorach, grzybach, ryżu i marchewce.
Oczywiście alternatywą dla naturalnych źródeł biotyny są leki lub suplementy z jej zawartością. Zazwyczaj producenci zalecają przyjmowanie biotyny przez minimum 3 miesiące. Trochę przyjrzałam się opiniom w internecie i muszę powiedzieć, że zazwyczaj panie są zadowolone z efektów, które pojawiają się po ok. 2 miesiącach stosowania. Przed suplementacją polecam skonsutowanie się z lekarzem.
Leave a Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.