Jeśli chcesz posiadać swoją stronę/bloga, ale nie wiesz jak się za to zabrać, boisz się, że powstanie strony wygeneruje duże koszty, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z CMS. CMS jest systemem zarządzania treścią, dzięki któremu możesz szybko i tanio stworzyć wymarzoną stronę, która wygląda profesjonalnie, a do tego daje się łatwo konfigurować bez pomocy informatyka. Brzmi świetnie, prawda?
Bezapelacyjnym faworytem wśród systemów CMS jest WordPress. Co czwarta strona jest oparta na WordPress. Popularność świadczy o jego uniwersalności. Korzystając z WordPressa, masz możliwość wyboru mnóstwa wtyczek, dzięki którym możesz rozbudowywać swoją stronę o nowe funkcje. Aktualnie, WordPress uważam za najlepsze narzędzie do zarządzania stronami. Choć, długo się nie mogłam do niego przekonać. Moich pierwszych kilka blogów utworzyłam na Bloggerze, podpięłam tylko swoją domenę, żeby nie mieć końcówki blogspot. Wszystko super, ale nadal szukałam funkcjonalności, których na Bloggerze nie znalazłam. Mimo tego, że wydawał mi się wcześniej łatwiejszy, często musiałam wchodzić w kod HTML, żeby edytować opcje menu lub funkcje motywu. WordPress posiada ogrom funkcji i wtyczki, często bezpłatne, zmieniające cechy strony bez grzebania w kodzie.
Jak stworzyć stronę?
Krok 1. Ok zdecydowałeś jak, ma się nazywać twój blog, wybrałeś grupę odbiorców, kolory marki i czcionki. Teraz przyszła pora na działanie. Sprawdź czy twoja domena jest dostępna. Następnie kup domenę, hosting i certyfikat SSL. Możesz kupić domenę i hosting u innych dostawców, ale łatwiej jest kupić u jednego. Wtedy wszystko konfigurujesz już łatwo w jednym miejscu. W opcjach serwera i domeny znajdziesz wszystkie ustawienia.
Dobrą ofertę hostingową ma LH.pl. Polecam u nich domenę i hosting, który jest zoptymalizowany pod WordPress. Przede wszystkim dlatego, że szybkość ładowania się strony ma duże znaczenie dla rankowania strony w wyszukiwarkach. Dobry serwer to podstawa. Zazwyczaj na każdej platformie hostingowej mamy do wyboru, w zależności od wielkości bloga, kilka pakietów hostingowych. Czytałam dużo opinii i LH.pl wypadł całkiem dobrze. Najwięcej osób wskazywało niezawodność serwera i stałą pomoc obsługi.
Krok 2. Instalacja WordPress
Następnym krokiem jest instalacja WordPress. Instalacja nie jest bardzo skomplikowana, ale może sprawić problem, dlatego wysyłam link do samouczka na YouTube, który znajdziesz tutaj. Filmik jest od lh.pl, ale praktycznie wszystkie platformy hostingowe posiadają samouczki, dzięki którym zainstalujemy WordPress, możemy liczyć także na bezpłatną pomoc obsługi hostingu.
Krok 3. Wybór i instalacja motywu
Skoro, masz już zainstalowany WordPress na serwerze, możesz zalogować się w panelu WordPress jako admin swojej strony i wybrać szablon. Możesz wybrać standardowy szablon strony dostępny w panelu, zamówić spersonalizowany pod swoje oczekiwania lub kupić gotowy. Przy niskim budżecie polecam kupić gotowy szablon. Sporą ilość szablonów, a co najważniejsze dobrych jakościowo i w dużej części konfigurowalnych możesz znaleźć na Envato Market. W Envato znajdziesz szablony dla bloga, strony firmowej czy e-commerce. Cenowo w granicach 100-200 zł, możesz kupić całkiem fajny szablon.
Krok 4. Konfiguracja strony
Ostatni krok to personalizacja strony pod siebie, czyli wprowadzenie swoich danych, dodanie logo, zmiana kolorów motywu (zakładka wygląd). Zapoznanie się z panelem WordPressa. Dodatnie pierwszych stron i postów.
Powodzenia!!
Pytania -> Zakładka Współpraca

Leave a Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.