Search here...
0
TOP
Lifestyle

Wybieramy kolory ścian!


Psycholodzy uważają, że kolory jakimi się otaczamy mogą mieć duży wpływ na samopoczucie i poziom energii. Wybierając, więc kolor ścian w mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę, pozytywne działanie na samopoczucie. A nawet zdrowie.

Nie mogłabym nie wspomnieć o tym, że od dłuższego czasu modne są szarości i beże. Uważam, że przesadzanie z takimi kolorami w mieszkaniu na dłuższą metę, wieje nudą. Można na przykład, wybrać dodatki w swoim ulubionym kolorze jako przełamanie beżów i szarości. O wiele ładniej to wygląda i dodaje czterem ścianom uroku.

Oczywiście wybrane kolory ścian muszą ze sobą współgrać, a jeśli przy okazji mogą pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie to masz dwie pieczenie upieczone na jednym ogniu. Szczególnie osobom z depresją, zalecane są barwy rozweselające.

Według naukowca dr Leslie Harrington kolory czerwony, niebieski czy różowy mają wpływ na częstotliwość akcji serca. Chociaż oddziaływanie kolorów jest uniwersalne, to nie wszyscy mamy takie same skojarzenia z odcieniami barw. Dzieje się, to w wyniku kulturowych bądź osobistych doświadczeń. Kolory są różnie postrzegane na świecie. W Polsce biel jest symbolem czystości, dominuje więc na ślubach, Koreańczycy zaś noszą biel na pogrzebach.

W Stanach w latach 60-tych malowano więźniom pokoje w kolorze intensywnego różu, który nazwano później „Baker-Miller Pink”. Wykazano, że kolor różowy, zmniejsza agresywne i gwałtowne zachowania, obniża ciśnienie krwi i tętno.

Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu kolorystyki swojego pokoju/salonu jest refleksja nad reakcją emocjonalną swoją i gości. Musisz sobie uświadomić jak chcesz czuć się w swoim domu. Jeśli masz intensywną pracę i potrzebujesz spokoju, dobrym wyborem będzie niebieski. Natomiast, jeśli po monotonnej, nudnej pracy potrzebujesz energii do działania, może to być pomarańczowy lub żółty.

Możesz, też kierować się swoimi indywidualnymi odczuciami. Jeśli turkusowy przypomina ci nurkowanie, błękit oceanu czy nieba. Wywołuje pozytywne emocje, poczucie inspiracji, itp. będzie to dobry wybór.

Czerwony

Jest kolorem motywacji i pozytywnego myślenia. Rzadko stosowany jako kolor ścian ze względu na swoją intensywność. Zbyt długie przebywanie w towarzystwie czerwieni może powodować pobudzenie, zmęczenie i wyczerpanie.

Żółty

Kojarzony z radością i optymizmem. Warto wybrać żółty jako kolor ścian ponieważ bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Żółty dodaje pewności siebie, wspiera zapamiętywanie i kojarzenie. Zdecydowanie kolor ścian do wykorzystania w klasach, pokoju ucznia, biurze.

Pomarańczowy

Również jest pozytywną barwą. Pomieszczenie z tym kolorem ścian to miejsce przytulne, ciepłe, pozwalające uwolnić się od złych emocji. Pobudzające umysł do działania. Ja najlepiej się czuje we wnętrzach z kolorystyką pomarańczy i brązów, ale takie kolory szybko się nudzą. Warto mieć to na uwadze.

Niebieski

Jest chłodnym i uspokajającym kolorem. W sytuacjach stresowych niesie ukojenie. Również pobudza kreatywność. Jako kolor ścian jest niezastąpiony. Ma działanie relaksujące, obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzapalnie. Zdecydowanie pomocny na nerwy.

Fioletowy

Wycisza ale może za bardzo uspokajać, czasem dołować. Pobudza wyobraźnię, jest kolorem artystów. Polecany jako dodatek do wnętrz. Nie koniecznie jako kolor ścian.

Zielony

Razem z niebieskim tworzą wspaniałą czołówkę wśród kolorów. Ostatnimi czasy, gdy modne stały się beże i styl skandynawski, rzadko wykorzystywany. A szkoda. Pomieszczenia dzięki zielonym ścianom są oazą spokoju i relaksu. Bardzo dobrze wpływają na równowagę emocjonalną.

Zielony ma również dobry wpływ na organizm. Zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi, uzdrawia.

Brązowy

Jest kolorem ziemi. Daje poczucie pewności, stabilizacji i bezpieczeństwa. Sprzyja skrywaniu emocji, dlatego w nadmiarze może obniżać nastrój. W mieszkaniu tworzy przytulną atmosferę. Świetnie łączy się z zielonym lub pomarańczowym.

Różowy

Odstresowuje, dodaje sił witalnych. Likwiduje napięcie mięśniowe. Stworzony dla osób potrzebujących miłości, zainteresowania i bezpieczeństwa. Pomaga w czerpaniu przyjemności z zabawy.

Rzuć okiem!

Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka.

«

»

Leave a Comment